Alergeny v potravinách

PUBLIKOVANÝ VE SMĚRNICI 2000/89 OD 13.12. 2014 SMĚRNICÍ 1169/2011 EU

Dne 13.12.2014 nabývá účinností Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Týká se to povinnosti uvádět alergeny v provozech veřejného stravování, tedy i ve školních jídelnách.

Zákonné ustanovení určuje:

"Jasně a zřetelně označit" strávníkům, že je alergenní složka přítomna, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivění strávníka. Tuto skutečnost si musí každý hlídat sám. Jídelna má pouze funkci informativní, jako každý výrobce potravin a pokrmů.

Označení přítomnosti alergenů bude vyznačeno na jídelním lístku číslem označující alergen. V blízkosti jídelního lístku bude vyvěšen seznam alergenů s označením čísla, které je uvedeno na jídelním lístku.

Přecitlivost na některý alergen nelze spojovat s dietním stravováním.

Seznam alergenů

Alergeny v potravinách (1.95 MB)

Alergeny

TROPIKO NÁPOJ - pomeranč, ananas, jablko, grapefruit, multivitamín, jahoda, hrozen, višeň, hruška, citrus, malina, hruška exotic, černý rybíz, jablečný mošt, mrkváček, řepáček